تکنولوژی LSF

نویسنده در نوامبر 11, 2021


تکنولوژی LSF 

قیمت نقشه کشی ویلا در ساختمانهای رایج، سازه علی رغم طراحی پیشرفته ، معمولاً از اجرای ضعیفی در ایران برخوردار است . به این معنی که رفتار واقعی سازه در مواقع سرویس دهی با آنچه طراحی شده کاملاً متفاوت است. لذا نظارت دقیق بر کیفیت اجرا و تطابق با جزئیات محاسبه شده امری کاملا ضروری می باشد. از این رو ساختمانهای پیش ساخته شده در کارخانه به دلیل طی نمودن مراحل کنترل کیفیت و تولید مطابق با نقشه های محاسباتی ر فتار مناسب سازه را در مواقع سرویس دهی خواهد داشت . در این بین قابهای فولادی سبک ( LSF ) با کیفیت ساخت کارخانه ای و اتصالات ساده ، مطمئن، مستحکم و سریع از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند.

اجزای LSF :

سازه هایLSF بصورت پانل تولید شده و اجزای هر پانل عبارتند از :
Stud:
اعضای قائم باربر Track : اعضای همبند قاب
Joist:
اعضای خمش سقف Flat Strap: اعضای باربر جانبی

و همچنین اتصالات این سیستم به صورت پیچهای خودکار و جوش CO2 در شرایط کارخانه ای میباشد.

طراحی:

جهت طرح درست و مناسب سازه LSF ضروری است سازه به صورت سه بعدی و با دقت بالا به همراه تمام جزئیات مدل شود این کار توسط نرم افزار اختصاصی FRAME BUILDER شرکت genesis به عنوان یکی از پیشرفته ترین نرم افزارهای طراحی سازه در دنیا دارای مشخصه های بارز طراحی حرفه ای به همراه ارائه جزئیات اجرایی در کلیه ساختمانها می باشد . نرم افراز فوق کلیه اطلاعات ، نقشه ها و راهکارهای لازم را به منظور بهبود عملیات اجرایی ساختمان و همچنین صرفه اقتصادی مطلوب دراستفاده از فریم های ساخته شده از فولاد سبک LSF را در اختیار مجریان ، مشتریان و بهره برداران قرار می دهد .

پس از ایجاد مدل سه بعدی ( مجازی ) از ساختمان مورد نظر ، قاب بندی مناسب براساس محاسبات و اصول مهندسی صورت می گیرد و سپس نقشه های تولید و نصب پانل ها با در نظر گرفتن تمامی جزئیات و ملاحظات مهندسی بطور مشخص تهیه می گردد .

نقشه ها به گروه های مختلف به شرح ذیل تقسیم می شوند :

1- نقشه دیوارها و سقف ها واتصالات مربوطه شامل اندازه اعضای سازه ای ، ضخامت ورقها ، فواصل اعضاء ، محل دیوارهای باربر و غیر باربر ، جزئیات اتصالات و ملاحظات مربوط به نکات آیین نامه ای .

2- نقشه بام و خر پاها ( در صورت لزوم ) و اتصالات مربوطه شامل نقشه های تولید خرپاها ، بادبندی بام ها ، اتصالات و نکات آیین نامه ای .

آزمایشات انجام شده:

در راستای بررسی رفتارهای واقعی اعضاء جدار نازک ، بویژه در بحث کمانشهای کلی و جزئی ، ضروری است نتایج آزمایشگاهی در دسترس باشد. شرکت genesis این آزمایشات را به تفصیل انجام داده است که نمونه هایی از آن به شرح ذیل است :

آزمایش خمشی اعضا :

اعضاء خمشی می بایست به لحاظ مکانیزم خرابی و کمانش های بخش فشاری بررسی شوند.

منحنی بار-تغییر شکل پانل سقفی تحت آزمایش خمش

آزمایش فشاری اعضا :

اعضاء محوری باربر در معرض کمانش های کلی و جزئی هستند که می بایست مکانیزم آنها به تفصیل بررسی شود.

بررسی كمانش عضو فشاری تحت حالت های مختلف مهاربندی

مزایای این سیستم:

از دید مصرف کنندگان ( مردم ) :
ایمنی بالا در قبال آتش سوزی و زلزله _ هزینه پایین نگهداری _عمر طولانی _عدم وجود ترکهای رایج روی سطوح نازک کاری

از دید سرمایه گذاران :
کیفیت برتر_ سرعت بالا_ بازگشت سرمایه سریعتر _ اقتصادی تر_ ارزش افزوده بیشتر در مقایسه با سایر روشها_ مصرف فولادکمتر_ مصرف سیمان کمتر_ ریسک کمتر

از دید مهندسی :
انعطاف پذیری در طراحی سازه و معماری _ امکان استفاده در کنار سایر سیستمها_ سهولت در نصب و اجرای تاسیسات _ امکان اجرای پروژه در کلیه فصول و در شرایط جوی مختلف_ افزایش ایمنی و انظباط در کارگاه _ نظارت کمتر_ هزینه و زمان قابل پیش بینی_ سرعت بالای اجرا_ سهولت در مونتاژ و تفکیک ضایعات و پرت مصالح بسیار کم _ حداقل خطای ساخت

ـ از دید زلزله ونيروهاي جانبي :
وزن کمتر ناشی از سازه سبکتر و استفاده از مصالح جدید_ رفتار مناسب با توجه به شکل پذیری فولاد _اتصالات مکانیکی استاندارد _ دیوارها و سقف های مهار بندی شده_ اتصال مطمئن به فونداسیون

سایر مزایا :

مقاومت در برابر شرایط بد جوی _ دوام بالا در برابر خوردگی _کاهش استفاده از جرثقیل و ماشین آلات سنگین به لحاظ وزن سبک پانلها _ قابلیت بازیافت کامل سازه و سایر قطعات ساختمان_ عدم توقف تولید کارخانه ای_ ایجاد محیط کارگاهی فاقد نخاله و بسیار تمیز_ ایجاد شرایط کاری مطلوب و با ضریب ایمنی بالا_ و صدور گواهینامه فنی در خاتمه پروژه.

قیمت گچ کاری در تبریز این سیستم جندین سال است که در آمریکا ـ اروپا ـ ژاپن و … مورد استفاده قرار گرفته است که اخیراْ نیز به سایر سیستم های ساختمانی در ایران افزوده شده و تعدادی کارخانه در ایران این مقاطع سرد رو تولید وعرضه می کنند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *